Podstawowe informacje o złomowaniu aut

Podstawowe informacje o złomowaniu aut
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre samochody nie nadają się już do sprzedaży lub renowacji i jedyną opcją jest pozbycie się ich. Jak to jednak zrobić? Przedstawiamy podstawowe informacje na temat złomowania aut, które mogą Ci się przydać, jeśli chcesz się pozbyć starego samochodu.

Na czym konkretnie polega złomowanie samochodu?

Jeśli Twój samochód nie nadaje się już do użytkowania, a jego naprawa nie jest opłacalna, to złomowanie może być jedynym sensownym rozwiązaniem. Zdecydowałeś się więc oddać go na złomowisko (na przykład na autoszrot mazowieckie), ale co dalej? W pierwszej kolejności upewnij się, czy dana stacja jest w pełni legalna, ponieważ mogą Cię czekać przykre konsekwencje, jeśli okaże się inaczej. Pamiętaj także, aby oddając auto mieć przy sobie dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Aby zezłomować auto, samochód musisz także posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Co następuje dalej? Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne pojazdu, a także wydaje specjalne oświadczenie o unieważnieniu oraz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu (a konkretniej trzy zaświadczenia – jedno dla właściciela pojazdu, jedno dla właściciela stacji demontażu i jedno dla wydziału komunikacji). Wtedy następuje wyrejestrowanie pojazdu. 

Wyrejestrowanie pojazdu – kiedy jest możliwe?

Aby oddać auto na złomowisko, należy zacząć od wyrejestrowania go. Nie możesz tak po prostu odstawić auta na złomowisko – w pierwszej kolejności musisz mieć do tego podstawy prawne. Aby wyrejestrować samochód, musi spełniać on wymogi opisane w art. 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.

Kiedy więc możesz wyrejestrować swoje auto? W przypadku kiedy pojazd zostanie skradziony,  przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę, zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą, udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności, przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów lub wycofania pojazdu z obrotu. Jeśli któryś z tych warunków został spełniony, możesz wyrejestrować pojazd i poddać go złomowaniu.

Pamiętaj jednak, że wyrejestrować pojazd może jedynie organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela. Złomowanie auta może być więc przeprowadzone jedynie po załatwieniu tej niezbędnej formalności. Pamiętaj także, aby wyrejestrowanie zgłosić do ubezpieczyciela, aby nie naliczył on składki OC na następny rok. 

Korzyści ze złomowania pojazdu

Złomowanie swojego samochodu może także przynieść niemałą korzyść. Za oddanie wraku auta na złomowisko, możesz dostać nawet kilkaset złotych. Pamiętaj jednak, że auto to nie może być wybrakowane. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przypadku, kiedy auto nie będzie kompletne, czyli jego masa będzie mniejsza niż 90 proc. masy nowego pojazdu, to stacja demontażu może pobrać opłatę od właściciela. Opłata ta nie może być jednak wyższa niż 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Zdj. główne: Michael Jin/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*