Czy wzięcie auta w leasing jest opłacalne?

Czy wzięcie auta w leasing jest opłacalne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sposobów na to, by wejść w posiadanie auta jest wiele, możesz je kupić za gotówkę lub za kredyt, od rodziny, znajomego albo przypadkowej osoby z portalu aukcyjnego. Możesz też wziąć samochód w leasing. Czy wiedziałeś, że ta opcja nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla firm i przedsiębiorców? Zobacz, czy leasingowanie auta jest opłacalne, czy lepiej jest jednak wybrać bardziej tradycyjne metody na pozyskanie samochodu. 

Leasing jest narzędziem finansowym, które powstało już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwsza firma leasingowa została założona w Stanach Zjednoczonych w 1952 roku. Do roku 1960 to rozwiązanie zostało wprowadzone również w Europie oraz Azji. W Polsce ta usługa zaczęła być popularna w 1989 roku, jednak wtedy leasing przypominał w naszym kraju bardziej umowę dzierżawy, niż swoją obecną formę. Leasing powstał jako usługa dla firm oraz przedsiębiorstw, ale od kilku lat również osoby prywatne mogą skorzystać z tej możliwości. 

Leasing konsumencki auta

Jeśli marzysz o określonym modelu samochodu, ale akurat na Twoim koncie nie leży zbędne kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset tysięcy złotych, możesz wziąć wymarzony samochód w leasing. Jest to forma pozyskania auta podobna nieco do abonamentu. W zamian za cykliczne opłaty w ustalonej wcześniej wysokości, możesz przez jakiś czas użytkować wybrany przez siebie samochód. Właśnie dlatego leasing ułatwia wejście w posiadanie auta – nie musisz mieć uzbieranej całej kwoty. Samochody, zwłaszcza nowe, mają niezwykle wysokie ceny. Jeśli chcesz kupić auto, które nie będzie za chwilę wymagało naprawy przewyższającej jego wartość, musisz liczyć się z tym, że nie będzie ono tanie. Raty leasingu są wyliczone w taki sposób, by były łatwe do spłacenia, żeby każdy mógł dopasować sobie je do swojego budżetu. Leasing prywatny to doskonały sposób na to, by zdobyć na przykład pierwsze auto. Niektóre firmy umożliwiają też wykupienie auta za bardzo atrakcyjną cenę, po spłaceniu części jego wartości w ratach za leasing. 

Kredyt na auto dla firmy

Samochody służbowe są potrzebne w wielu branżach, ale niestety w budżecie firmy często brakuje na nie środków. Jeśli nie chcesz uszczuplać finansów swojego przedsiębiorstwa, ale Twoi pracownicy wciąż potrzebują do pracy służbowych aut, kredyt samochodowy będzie fantastycznym rozwiązaniem tej sytuacji. Oferta takiego  kredytu jest bardzo atrakcyjna, ponieważ jest on rozłożony na niewielkie i nisko oprocentowane raty. Kredyt wzięty u dealera samochodowego na konkretny samochód często opłaca się dużo bardziej niż ten zaciągnięty w banku, ponieważ jego warunki dopasowane są stricte pod Twój zakup. Unikasz w ten sposób podbijania raty przez pożyczanie większej kwoty, niż jest to konieczne, naliczanie przez to większych odsetek oraz innych trików, jakie stosują banki. 

Jak sprawdzić czy leasing samochodu jest dla Ciebie odpowiedni?

Jeśli chcesz się upewnić, że wzięcie auta w leasing jest najbardziej opłacalną opcją dla Ciebie, a do tego czy rata leasingu będzie w zasięgu Twojego budżetu, pomoże Ci kalkulator leasing. W nim możesz poznać w przybliżeniu ofertę leasingu danego modelu auta oraz warunki, na jakich umowa miałaby obowiązywać. Dzięki tej opcji możesz podjąć świadomą decyzję o tym, czy na pewno chcesz wziąć samochód w leasing. Choć jest to atrakcyjna możliwość i spore ułatwienie dla klientów prywatnych, często warunki są bardzo różne dla różnych modeli samochodów. Dlatego warto skorzystać z kalkulatora i upewnić się, że dla wybranego przez Ciebie auta oferta jest przystępna. 

Zdjęcie główne: Mike/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*